Co to jest folia stretch?
Folia stretch jest potoczną nazwą folii polietylenowej. To materiał opakowaniowy, produkowany z surowca, który nazywa się liniowym polietylenem o niskiej gęstości, czyli LDPE. Do najważniejszych cech folii stretch należy elastyczność, a także termoplastyczność, wytrzymałość oraz transparentność.
Warto wspomnieć, że proces produkcji folii jest dosyć kosztowny i czasochłonny, zachodzi on przy użyciu specjalnych maszyn.
Gdzie się wykorzystuje folię stretch?
Folia stretch jest surowcem, który wykorzystuje się w przedsiębiorstwach przewozowych, spedycyjnych, a także zajmujących się wysyłką towarów. Ponadto materiał ten znajduje również zastosowanie w domu. Używa się go do pakowania, np. żywności.
W firmach produkcyjnych folię stretch wykorzystuje się do pakowania towarów o sporych gabarytach ustawianych, np. na palecie. Produkty są odpowiednio zabezpieczane materiałem przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn. Pracownicy mają zwykle do wyboru folie przezroczyste oraz kolorowe, dzięki czemu można dużo łatwiej rozpoznać daną paczkę.
Ile metrów znajduje się w rolce folii stretch?
Najpopularniejszym rodzajem tego materiału jest ręczna folia stretch, której grubość wyrażona jest zwykle w jednostce 23 mic, co oznacza, że ma ona 23 mikrony grubości. 1 kg tego typu folii ma mniej więcej 95 metrów bieżącej długości. Natomiast wiele zależy też od tego, czy jej waga wyrażona jest w kilogramach netto, czy brutto.
W przypadku wagi netto klient płaci za samą folię, jeśli natomiast sprzedawca wystawia folię wyrażoną wagą brutto, cena uwzględnia materiał wraz z tulejką, czyli rolką.
Przykładowe parametry folii stretch:
- 1 kg - 95 m na rolce,
- 1,5 kg - 142,5 m na rolce,
- 2,0 kg - 190 m na rolce.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na ofertę sprzedaży folii stretch?
Przed zakupem odpowiedniej folii stretch z rolką należy zwrócić uwagę na to, w jakich wartościach jest wyrażona jej waga. Jeśli dana oferta tego nie określa, warto zapytać obsługę sklepu. 1 kg brutto folii stretch może być dużo droższy, natomiast klient płaci również za rolkę, a nie za faktyczny produkt, którego może być nieco mniej na tulejce.
Na jakie elementy warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu rolek folii stretch?
Podczas zakupu rolki z folią stretch należy zwrócić uwagę także na szczegóły. Przede wszystkim trzeba dopasować gabaryty produktu do faktycznego zapotrzebowania. W sklepach, w których pakuje się wyłącznie niewielkie towary, rozsądniej jest zdecydować się na zakup nieco mniejszych rolek, gdyż są one lżejsze.
W przypadku wielkogabarytowych paczek, które pakowane są przy wykorzystaniu specjalnej maszyny, warto zdecydować się na zakup cięższych, np. 3 kg rolek.
Podsumowanie
Folia typu stretch jest wytrzymałym i stosunkowo elastycznym materiałem wykonanym z polietylenu. Wykorzystują ją głównie firmy do pakowania różnorodnych towarów, znajduje również swoje zastosowanie w domach.
Produkt ten kupuje się zwykle w pojedynczych rolkach. W 1 kg netto rolki znajduje się około 95 metrów folii. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na parametry wagi. Jeśli jest ona wyrażona w wartości brutto, należy wziąć pod uwagę, że płaci się również za samą rolkę, a faktycznego produktu może być nieco mniej.