Folie i worki foliowe eko – obalamy mity
Żyjemy w czasach zielonej rewolucji – chętniej sięgamy po produkty ekologiczne, segregujemy śmieci i instalujemy panele fotowoltaiczne na dachach. Dbamy o to, aby wszystko było bio, eko, przyjazne dla środowiska i przetwarzalne – przetwarzalne w szczególności powinny być opakowania, czyli coś, co ludzkość produkuje tonami i najczęściej wyrzuca zaraz po rozpakowaniu właściwego produktu. Jakie są fakty i mity związane z foliami i workami foliowymi eko? Sprawdźmy!
Wszystkie tworzywa sztuczne są szkodliwe dla środowiska
To mit – jako Makdor, czołowy producent folii uważamy, że każde popularnie wykorzystywane tworzywo sztuczne, jest przyjazne dla środowiska pod warunkiem, że zostanie odpowiednio posegregowane i przetworzone. Warto w tym miejscu wspomnieć o łatwości procesu recyklingu tworzyw sztucznych. Możliwości przetworzenia zużytych opakowań LDPE oraz PE są szerokie – możemy wykonać z nich dokładnie te same opakowania lub folie. Tak więc recykling wyżej wymienionych tworzyw sprawia, że butelki, folie czy worki nie zalegają na śmietniskach, lecz znajdują ponowne zastosowanie w przemyśle i handlu.
Opakowania papierowe są bardziej eko niż opakowania foliowe
To mit – produkcja opakowań papierowych przyczynia się do wzmożonej wycinki lasów. Pozostawia również większy ślad węglowy w porównaniu z produkcją opakowań z tworzyw sztucznych – jeśli decydujesz się na opakowania papierowe, wybieraj te, które pochodzą z recyklingu. Dodamy jeszcze, że proces recyklingu opakowań papierowych, jest dużo bardziej złożony niż ma to miejsce w wypadku opakowań sztucznych, co przekłada się na wyższe koszta pozyskania surowca wtórnego.
Eko zamienniki folii i worków LDPE
Najbardziej przyjazną środowisku formą korzystania z opakowań foliowych, jest wybór opakowań biopochodnych i biodegradowalnych. Opakowanie biopochodne nie musi być biodegradowalne – zacznijmy więc od tych pierwszych. Folia BIO tworzona jest z naturalnych surowców – takich jak trzcina cukrowa, kukurydza czy skrobia. Jeśli nie jest to produkt z recyklingu, to folię LDPE wytwarza się z paliw kopalnych. Folia bio, swoimi właściwościami nie odbiega od folii LDPE, jednak wykorzystanie roślin przy jej produkcji sprawia, że nie wyczerpujemy ograniczonych zasobów planety. Folia BIO nie jest jednak surowcem biodegradowalnym.
Folie oraz worki foliowe EKO PLA są w pełni biodegradowalne, dlatego określa się je również mianem folii kompostowalnych. Podobnie jak folie biopochodne – tak również folie PLA wytwarzane są z produktów naturalnych takich jak oleje roślinne, skrobia czy celuloza. Różnica jest natomiast taka, że ze względu na wyjątkowe połączenie poszczególnych surowców oraz proces produkcji materiału, folie PLA rozkładają się w sposób naturalny w środowisku. Dzieje się tak dzięki mikroorganizmom rozkładającym materiał na wodę, gaz oraz biomasę.
Makdor.pl – na temat folii wiemy wszystko
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na stan środowiska naturalnego ma recykling. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem – codziennie doradzamy naszym klientom, jaki typ folii najlepiej wybrać. Świadome podejście do wyboru danego tworzywa, w przyszłości może zapewnić ludzkości stały, zamknięty obieg tworzyw sztucznych.