Woreczki i folie LDPE z recyklingu

Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących między innymi z opakowań zużytych produktów. Odpowiednio posegregowane odpady są myte, szatkowane i przetwarzane na regranulat. Z regranulatu z kolei, powstaje folia – na przykład folia LDPE. Czym charakteryzuje się to tworzywo i jakie rzeczy się z niego wytwarza? Zapraszamy do dalszej lektury!

Co oznacza skrót LDPE?

Skrót LDPE pochodzi od nazwy Low Density Poliethylene (Polietylen o niskiej gęstości cząsteczek). Folie LDPE wytwarza się z regranulatu LDPE (granulek tego tworzywa, wytworzonych z przetworzonych odpadów polietylenowych). W tym miejscu warto wspomnieć, że regranulat LDPE nie jest jedynym rodzajem regranulatu wytwarzanego z polietylenu – obok niego należy również wymienić regranulat HDPE(Polietylen o wysokiej gęstości cząsteczek) oraz PE (Polietylen). Folia wytworzona z każdego z wyżej wymienionych regranulatów ma inne właściwości i nadaje się do innego zastosowania.

Folia LDPE

Folia LDPE to tworzywo o szerokim zastosowaniu i bardzo ciekawych właściwościach! Z tego rozciągliwego, transparentnego, bezwonnego i wytrzymałego materiału, wytwarza się na przykład folię do stretchowania. Folia jest również odporna na działanie niskich temperatur, znajduje więc zastosowanie w przemyśle medycznym, laboratoryjnym oraz spożywczym. Kolejną wyjątkową cechą tego tworzywa są jego doskonałe właściwości izolacyjne oraz niska absorpcja wilgoci – z tych właśnie powodów folia LDPE znajduje zastosowanie w budownictwie.

Woreczki i worki LDPE

Kolejną istotną cechą folii LDPE jest fakt, że tworzywo to jest bezpieczne w kontakcie z żywnością, ponieważ nie reaguje z nią w żaden sposób, więc nie wydziela do niej szkodliwych toksyn. Ta właściwość w połączeniu z wysoką odpornością na niskie temperatury sprawia, że z folii LDPE wytwarza się woreczki do zamrażania żywności – ale nie tylko, z tego materiału wykonuje się również opakowania na produkty spożywcze czy woreczki śniadaniowe. Wysoka elastyczność i rozciągliwość materiału sprawia, że z folii LDPE wytwarza się także worki na śmieci – wytrzymałe i znajdujące zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych czy lokalach gastronomicznych, jak i dużych zakładach przemysłowych czy fabrykach.

Kolejnym produktem wytwarzanym z folii LDPE są woreczki strunowe – formy opakowań dobrze znane w przemyśle wędkarskim, laboratoryjnym czy każdym innym, wymagającym sterylnego przechowywania lub segregacji niewielkich, delikatnych elementów. Pomimo określenia LDPE oznaczającego niską gęstość cząsteczek tworzywa, z folii LDPE wytwarza się także worki na cięższe odpady, takie jak na przykład gruz. Wytrzymałość danego worka LDPE uzależniona jest od grubości folii wykorzystanej przy jego produkcji – nasza firma Makdor zajmuje się produkcją folii o grubościach od 100 mikrometrów do 2 mm. Posiadamy nowoczesne zaplecze technologiczne i największym w południowo-wschodniej części Polski producentem folii i taśm z tworzyw sztucznych. Zapraszamy – chętnie dzielimy się swoim bogatym doświadczeniem!